Program

Program

Time

Aug. 28

10:30-20:15

Workshop on Smart City based on Ambient Intelligence (SCAI 2018)

Time

Aug. 29

9:00-10:30

Joint Opening & Keynote: Prof. Onur Mutlu [Main Conference Room]

10:30-11:00

Coffee Break

11:00-12:30

Session1 – Embedded Deep Neural Networks [Room1]

12:30-13:30

Lunch

13:30-15:00

Session2 – Operating Systems [Room1]

15:00-15:30

Coffee Break

15:30-17:00

Session3 – Wireless and IoT [Room1]

17:00-17:30

Demo/Poster Preparation [Main Conference Room]

17:30-20:30

Welcome Reception & Demo/Poster [Main Conference Room]

Time

Aug. 30

9:00-10:30

Session4 – Support for Predictability [Room1]

10:30-11:00

Coffee Break

11:00-12:00

Joint Keynote 2: Prof. Hideyuki Tokuda [Main Conference Room]

12:00-13:00

Luncheon Talk (Intel)

13:00-14:40

Session5 – Networking [Room1]

14:40-15:00

Coffee Break

15:00-16:00

Joint Keynote 3: Prof. Fahim Kawsar [Main Conference Room]

16:00-16:30

Social Program Guidance [Main Conference Room]

16:30-20:30

Social Program & Banquet

Time

Aug. 31

9:00-10:30

Session 6 – Scheduling [Room1]

10:30-11:00

Coffee Break

11:00-12:30

Session 7 – Cyber Physical Systems [Room1]

Awards

  Best paper award
  Best student paper award
  Best presentation award
  Outstanding paper award

 

 

August 28

Workshop on Smart City based on Ambient Intelligence (SCAI 2018)

 

August 29

Session 1: Embedded Deep Neural Networks (11:00-12:30)

Session Chair: Jong-Chan Kim (Kookmin University, South Korea)

11:00-11:30

DeepCounter: Using Deep Learning to Count Garbage Bags

Kazuhiro Mikami, Yin Chen, Jin Nakazawa, Yasuhiro Iida, Yasunari Kishimoto and Yu Oya

11:30-12:00

DeepPicar: A Low-cost Deep Neural Network-based Autonomous Car

Michael Bechtel, Elise McEllhiney, Minje Kim and Heechul Yun

12:00:12-30

 A Case Study of Cyber-Physical System Design: Autonomous Pick-and-Place Robot

Pei-Chi Huang and Aloysius K. Mok

 

Session 2: Operating Systems (13:30-15:00)

Session Chair: Li-Pin Chang (National Chiao-Tung University, Taiwan)

13:30-14:00

Write-aware Data Allocation on Heterogeneous Memory Architecture with Minimum Cost

Yanbo Zhou, Shouzhen Gu, Lixia Zheng, Edwin H.-M. Sha and Qingfeng Zhuge

14:00-14:30

Retention-Time Relaxation Scheme for MLC Flash-Memory Storage Systems

David Kuang-Hui Yu and Jen-Wei Hsieh

14:30-14:45

ROSCH:Real-Time Scheduling Framework for ROS

Yukihiro Saito, Futoshi Sato, Takuya Azumi, Shinpei Kato and Nobuhiko Nishio

14:45-15:00

TZDKS: A New TrustZone-based Dual-Criticality System with Balanced Performance

Pan Dong, Alan Burns, Zhe Jiang and Xiangke Liao

 

Session 3: Wireless and IoT (15:30-16:45)

Session Chair: Shih-Hao Hung (National Taiwan University, Taiwan)

15:30-16:00

AirTight: A Resilient Wireless Communication Protocol for Mixed-Criticality Systems

Alan Burns, James Harbin, Leandro Indrusiak, Iain Bate, Robert Davis and David Griffin

16:00-16:30

Parameterized Data Reduction Framework for IoT Devices

Jyunjhe Chou and Chi-Sheng Daniel Shih

16:30-16:45

An Adaptive Computation Framework of Distributed Deep Learning Models for Internet-of-Things Applications

Mu-Hsuan Cheng, Qihui Sun and Chia-Heng Tu

 

Demo/Poster Session [Main Conference Room] (17:30-20:30)

Effect of Schottky Interfaces in Yttria-based Memristive Devices

Mangal Das, Amitesh Kumar, Sanjay Kumar, Biswajit Mandal, Shaibal Mukherjee (IIT Indore)

V-PIM: An Analytical Overhead Model for Processing-in-memory Architectures

Peichen Xie, Guangyu Sun, Feng Wang, Guojie Luo (Peking University)

Quantitative Analysis of File System Performance on NVM

Gunhee Choi, Seungboo Kim, Jongmoo Choi (Dankook University)

Embedded DBMS Design for In-Vehicle Information Management

Joontaek Oh, Youjip Won (Hanyang University)

Multifilamentary Conduction Modelling of Bipolar Ta2O5/TaOx Bi-layered RRAM

Hock Leong Chee, T. Nandha Kumar, Haider Abbas Almurib (University of Nottingham)

Quantum Conductance in ZnO based DIBS Fabricated Memristive RRAM

Amitesh Kumar, Mangal Das, Ritesh Bhardwaj, Sanjay Kuma, Biswajit Mandal, Shaibal Mukherjee, Abhinav Kranti (IIT Indore)

NVLH: Crash-consistent Linear Hashing for Non-Volatile Memory

Hu Wan, Fuyang Li, Zimeng Zhou (City University of Hong Kong), Kaisheng Zeng (National University of Defense Technology), Jianhua Li (Hefei University of Technology), Chun Jason Xue (City University of Hong Kong)

Towards Model Checking Library for Persistent Data Structures

Hiroyuki Iiboshi, Tomoharu Ugawa (Kochi University of Technology)

Improving Security for Time-Triggered Real-Time Systems with Task Replication

Kristin Krüger, Gerhard Fohler (TU Kaiserslautern), Marcus Völp, Paulo Verissimo (University of Luxembourg)

Measurement of cache-related preemption delay for spacecraft computers

Cheol Hea Koo (Korea Aerospace Research Institute), Hyungshin Kim (Chungnam National University)

OpenCL Runtime for OS-driven Task Pipelining on Heterogeneous Accelerators

Atsushi Koshiba, Ryuichi Sakamoto, Mitaro Namiki (Tokyo University of Agriculture and Technology)

Practical challenges for FSLM

S.Muthu N. Balasubramanian (Eindhoven University of Technology), Sara Afshar (Mälardalen University), Paolo Gai (Evidence Srl, Pisa), Moris Behnam (Mälardalen University), Reinder J. Bril (Eindhoven University of Technology)

CPS-MT: A Real-Time Cyber-Physical System Monitoring Tool for Security Research

Martín Barrère, Chris Hankin, Angelo Barboni, Giulio Zizzo, Francesca Boem, Sergio Maffeis, Thomas Parisini (Imperial College London)

Psychological Effects on Positional Relationships Between a Person and a Human-Following Robot

Keita Maehara, Kaori Fujinami (Tokyo University of Agriculture and Technology)

Reduction of Communication Cost for Edge-Heavy Sensor Using Divided CNN

Yoshihiro Ikeda (Ritsumeikan University), Yutaka Yanagisawa, Yasue Kishino, Shin Mizutani, Yoshinari Shirai, Takayuki Suyama (NTT), Kohei Matsumura, Haruo Noma (Ritsumeikan University)

Dynamic Binding a Proper DDS Implementation for Optimizing Inter-node Communication in ROS2

Ren Morita, Katsuya Matsubara (Future University Hakodate)

A Path-planning Algorithm for UAV Position-estimation Systems at Disaster Sites

Yusuke Tatsumi, Hiroki Kawanaka, Takahiro Koita (Doshisha University)

 

August 30

Session 4: Support for Predictability (9:00-10:30)

Session Chair: Jen-Wei Hsieh (National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan)

9:00-9:30

 EMPRESS: an Efficient and effective Method for PREdictable Stack Sharing

Sebastian Altmeyer, Reinder Bril and Paolo Gai

9:30-10:00

Phase-Base Profiling and Performance Prediction with Timing Approximate Simulators

Chih-Wei Yeh, Chia-Heng Tu, Yi-Chuan Liang and Shih-Hao Hung

10:00-10:15

Mixed-criticality Scheduling with Dynamic Memory Bandwidth Regulation

Muhammad Ali Awan, Konstantinos Bletsas, Pedro F. Souto, Benny Akesson and Eduardo Tovar

10:15-10:30

Energy characterization of real-time partitioned systems

Ana Guasque, Patricia Balbastre, Alfons Crespo and Gerhard Fohler

 

 

Session 5: Networking (13:00-14:30)

Session Chair: Reinder Bril (Technische Universiteit Eindhoven, The Netherlands)

13:00-13:30

 Supporting Dynamic Voltage and Frequency Scaling in Networks-On-Chip for Hard Real-Time Systems

Adam Kostrzewa, Thawra Kadeed, Borislav Nikolic and Rolf Ernst

13:30-14:00

Exploring Practical Limitations of Joint Routing and Scheduling for TSN with ILP

Jonathan Falk, Frank Duerr and Kurt Rothermel

14:00-14:30

Schedule Reparability: Enhancing Time-Triggered Network Recovery upon Link Failures

Francisco Pozo, Guillermo Rodriguez-Navas and Hans Hansson

 

Social Program Banquet (16:30-20:30)

(16:30-18:50)

Social Program: Visiting Goryokaku Tower

(18:50-20:30)

Banquet: Gotoken Restaurant Sekka-tei

 

August 31

Session 6: Scheduling (9:00-10:30)

Session Chair: Sebastian Altmeyer (University of Amsterdam, The Netherlands)

9:00-9:30

Schedulability Analysis and Priority Assignment for Segmented Self-Suspending Tasks

Lea Schönberger, Wen-Hung Huang, Georg von der Brüggen, Kuan-Hsun Chen and Jian-Jia Chen

9:30-10:00

 Analysis of Deadline Miss Rates for Uniprocessor Fixed-Priority Scheduling

Kuan-Hsun Chen, Georg von der Brüggen and Jian-Jia Chen

10:00-10:15

Predictability in Mixed-Criticality Systems

Rany Kahil, Peter Poplavko, Dario Socci and Saddek Bensalem

10:15-10:30

Refining Task Specifications using Model Checking

Anand Yeolekar, Ravindra Metta, Venkatesh R and Samarjit Chakraborty

 

 

Session 7: Cyber Physical Systems (11:00-12:30)

Session Chair: Kaori Fujinami (Tokyo University of Agriculture and Technology)

11:00-11:30

Scheduling Real-time HiL Co-simulation of Cyber-Physical Systems on Multi-core Architectures

Salah Eddine Saidi, Nicolas Pernet and Yves Sorel

11:30-11:45

Damaged lane markings detection method with label propagation

Tetsuo Nukita, Yasunari Kishimoto, Yasuhiro Iida, Makoto Kawano, Takuro Yonezawa and Jin Nakazawa

11:45-12:00

Exploring Augmented Reality Interaction for Everyday Multipurpose Wearable Robots

Jaryd Urbani, Mohammed Al-Sada, Thomas Höglund and Tatsuo Nakajima

12:00-12:15

uavEE: A Modular, Power-Aware Emulation Environment for Rapid Prototyping and Testing of UAV

Mirco Theile, Or Dantsker, Richard Nai and Marco Caccamo

12:15-12:30

Hierarchical Attention-Based Anomaly Detection Model for Embedded Operating Systems

Mellitus Ezeme, Qusay Mahmoud and Akramul Azim

 

Icons made by Pixel Buddha from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY